Toprak zeminde kontrollü windrow için enerjinin ve yatırımın inovatif bir sera, çadır bina vb. yapılmasına, çok iyi bir mama hazırlama bilgisine ulaşılmasına, akılcı sisleme tarzı sulamaya (vaporize ve nem sensörlü), etkili bir üsten besleme ünitesinin kurulmasına, iyi migrasyon yollarının yaratılmasına ve en önemlisi işe uygun ve yeterli miktarda bir solucan habitatı (ortamı) ile başlanmasına yönelmesi gerektiğini ifade ediyorum. İyi bir başlangıc, iyi bir know-how alma, proje bazlı bir gelişme ve büyüme hedefi ve kaliteli ve ucuz bir atık madde tedariki ve yönetimi başarıya götüren temel anahtarlardır.

Basit, ucuz ve akılcı bir başlangıç örneği,
– Bahçenizin,tarlanızın, işletmenizin yanına basit bir ünel tipi sera kurun.
– Kışın sera örtüsünün ısıtma işlevindan yararlanın.
– Seranız 4-6 metre genişliğinde, 10-50-100 m uzunluğunda olsun.
– Yaz aylarında yanlardaki sera naylonunu kaldırın, üzerini ve yanları sera gölgelerikleri ile örtün.
– Tam ortaya bir yol gibi üzerinden yürüyebileceğiniz bir sıra saman balyası koyun.
– Bu yolun sağına ve soluna solucan yatağınızı hazırlayın. (5-6 cm vermikompost, üzerine 5-6 cm tenis topu gibi yuvarlanmış mukavva atıkları, üzerine 10 cm ) C/N oranı iyi hesaplanmış, iyi harmanlanmış mama, üzerine mamanın içine gömülecek iekilde yanları ve altı delikli meyve kasaları içerisinde aktif bir solucan habitatını (yaşlı, ergen, genç yavru dinamik solucanlar ve cocoonları) dama tahtasindaki gibi yerleştirin..
– Kasalar bitişik olmayacak, yanlarda ve altta hazırladığınız yatak malzemesi ve mamaya temas edecek.
– Bir kare habitat, bir kare yatak-mama malzemelesi, üzerini ıslak kalınca bir mukavva ile örtün. 15-20 gün adepte olmasını bekleyin.
– Sulamayı mümkünse bir otomasyona bağlayın.
– Kompost içi ıslaklık %75’e düştüğünde sulama sistemi otomatik çalışsın %80′ de kendiliğinden dursun. Bu aynı zamanda kompost içi etkili bir serinlemede sağlayacaktır.
– Adaptasyon döneminden sonra üstten beslemeye başlayın, günlük veya haftalık.
– Gözlem yapın, aceleci davranmayın, mama bittikçe beslenmeyi tekrarlayın.
– Boş yerler yavaş yavaş solucanla dolarken yatağınızda yükselmeye başlayacaktır.
– Birkaç ay içerisinde yatağın her yerinde yeterli solucan aktivasyonu olacaktır.
– işte o andan sonra seranidaki yatağı ileri doğru uzatır ve solucanların yaşamaları ve üremeleri için yaşamın önünü açarsınız.
– Hem vertikal, hem horizontal büyümeye başlarsınız.
– Yanlara da yanak yanağa birer yeni sera kurarak büyümek mümkündür.
– 2-3 ayda bir windrow yığınlarını üzerine içerisinde tüketilmemiş mama olan delikli meyve kasaları koyarak en dinamik solucanları 4-5 gün içerisinde bu kasalar göç ettirir, bunları başka yerler taşıyarak habitat olarak kullanır, böylece alttaki yavru solucanlar için yer açmış olursunuz.
– Bu vertikal büyüme ve kasalama işini 2-3 ayda bir tekrarlayarak cocooların da önünü açmış olursunuz.
– İlk kurduğunuz yatak 8-12 ay içinde yeterli yüksekliğe (60-100 cm) geldiğinde örneğin en baştaki 10 m2 lik bölümü hic sulamaz ve belslemezsiniz. Nem azalır, gıda tükenir ve yatak içerisindeki tüm solucanlar bu alanı ter ederek yataklara göç eder.
– Artık bu vermikomost yığınını alır, eler, paketler veya kullanırsınız.
– Burada cocoon separasyonuna hiç değinilmemiştir. Bu daha ileri bir konudur.
– Solucan varlığınız ve yatak genişliğiniz 500 – 10.000 m’ ye ulaşınca kendi teknolojinizi kurarsınız. 100 m2 bir habitatla başlayıp bir yıl içinde 1000 m’ye ulaşmanız mümkündür.
– Cocoon separasyonu ve bunlardan hızlı ve kayıpsız yavru solucan üretme bilgisi ve laboratuvar imkanlarına ulaşırsanız büyüme hızınızı 100 katlara çıkarabilirisiniz.
– Bu büyüme ile birlikte projenizde artık her iki yönteme de yer verilebilir (kontrollü windrow ve kesintisiz reaktörler).

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?