Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eisenia Faetida) Nedir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanı halkalı solucan sınıfında bulunan Lumbricidae ailesinin 8 türünden birisi olan toprak solucanıdır.  İlk defa Kaliforniya endüstrisinde kültüre alınmasından dolayı Kırmızı Kaliforniya Solucanı olarak adlandırılmaktadır. Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının ön baş kısmı daha kalın, güçlü, kaslı ve turuncu renkte olup, arka kuyruk kısmı daha ince ve zayıftır. Baş kısmının ucunda göz kuyruk kısmının sonunda ise rektum bulunmaktadır. Kırmızı Kaliforniya Solucanları vücut ağırlıklarının yaklaşık olarak yarısı kadar gübre üretir bilmektedirler. Kırmızı Kaliforniya Solucanları 40 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta ve her çeşit toprakta yetişebilme özelliğine sahiptirler. Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının gübre üretimi için en uygun sıcaklık değerleri 20 ile 30 derecedir. Sıcaklık düştükçe gübre üretimi de düşer ve sıcaklık değeri 7 derecenin altına düştüğünde üretim tamamen durur.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının dışkıları bitkiler için gübre olmaktadır. Kırmızı Kaliforniya Solucanları normal bir günde kendi ağırlıklarını iki katı kadar yem tüketirler. 3-4 ayda kendi büyüklüklerin iki katına ulaşırlar. Bu büyümenin gerçekleşmesi için çevresel faktörler büyük bir öneme sahiptir. Ortam ne kadar büyüme elverişli ise popülasyonun artması o kadar kolaylaşır. Bu da demek ki gübre üretiminde de artış sağlanmaktadır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Özellikleri Nelerdir?

  • Kırmızı Kaliforniya Solucanları bir delilleriyle nefes alırlar.
  • Koyu kırmızı renktedirler.
  • Üç günde ortalama 1 gram mama tüketirler.
  • Uygun şartlar sağlanırsa 5 yıl yaşayabilirler.
  • Güneş ışığını sevmezler.
  • Uzunlukları 60-130 milimetre, kalınlıkları ise 7 milimetredir.
  • Vücutlarında bulunan kas sistemi ve dolaşım sistemi sayesinde hareket ederler.
  • 2000 solucan günde ortalama 1 kilogram gübre üretir.
  • Çift cinsiyetlidirler.(hermofradit) ve her biri gübre üretir.

Bu solucanlar tarım üretiminde kullanıldığı zaman verimi büyük ölçüde arttırarak, mahsulün erken toplanmasını sağladığı söylenmektedir. Kırmızı Kaliforniya Solucanı kimyevi gübrelere göre daha sağlıklı ve ürüne daha fazla yarar sağlayan bir canlıdır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya Solucanının faydaları oldukça fazladır. Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının dışkıları sayesinde elde edilen Solucan Gübresi hem bitkilere hem de toprağı sayısız fayda sağlamaktadır. Kırmızı Kaliforniya Solucanının oluşturduğu gübreler siyahi bir renktedir ve kokusu normal gübreler gibi ağır değildir. Solucanların oluşturduğu gübreler hastalık yapmaz ve ağır metaller içermez. Bu sayede daha sağlıklı ürünler üretilmektedir. Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının en büyük yararı  çöpleri verimli gübre dönüştürebilmeleridir.

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?